Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü

Elbistan'da Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi


Elbistan'da IPARD II Programı 5. Başvuru Çağrı Dönemi destekleriyle ilgili tanıtım ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.  Elbistan Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen programa çiftçiler ve potansiyel yatırımcılar tarafından katılım sağlandı.

Kurumsal tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan programda İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan bir selamlama konuşması yaptı. 16 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan yeni çağrı ilanı ile TKDK'nın 250 Milyon Avro tutarındaki desteği çiftçi ve yatırımcıyla buluşturacağını söyleyen Ceyhan, bu dönemde süt ve et hayvancılığı projelerine, süt işleme tesisleri, kesimhaneler, meyve/sebze soğuk hava depoları ve su ürünleri işleme tesisleri kurulumuna destek verileceğini ifade etti. 

Elbistan'ın özellikle hayvancılıkta önemli bir potansiyeli olduğunu belirten İl Koordinatörü Ceyhan, TKDK desteklerinden yararlanma düzeyine bakıldığında da bu durumun net bir şekilde görüldüğünü söyledi. Bugüne kadar Elbistan'da toplam yatırım bedeli 70 Milyon Lira olan 90 proje için sözleşme imzalandığını ve bu projeler için talep edilen 35 Milyon Lira tutarındaki hibenin de 25 Milyon Lirasını ödediklerini söyleyen İl Koordinatörü, 8 Nisan itibariyle başvuruların alınmaya başlayacağı bu çağrı döneminde de Elbistan'dan çok sayıda proje almayı hedeflediklerini vurguladı.

Toplantı, Kurum Uzmanları tarafından yapılan sunumun ardından katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.

Ayrıca Elbistan programı çerçevesinde İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan ve Birim Amirleri, İlçe Kaymakamı Özkan Demir'i makamında ziyaret etti ve İlçede yürütülebilecek çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.